Zmiana światopoglądu uczestników szkolenia

Niniejszy tekst stanowi ciąg dalszy recenzji ebooka „Księga Est” . Autor przedstawia dzień z życia uczestników szkolenia, znowu wspomagając się bezbłędnymi dialogami. Słuchanie słów to za mało. trzeba jeszcze wyciągac z nich emocjonalną tresć. Co jest możliwe tylko przy maksymalnym zaangażowaniu.

„Wydaje się zdolny nie tylko do słuchania słów, ale także rozumie zawartą w nich emocjonalną treść i podejście mówiącego. Pojęcia wałkuje się w tę i z powrotem, raz po raz wyrażane są zastrzeżenia a my, uczestnicy treningu, zanurzamy się w nieświadomość, by potem znowu powrócić. Niektórzy drzemią, wielu jest rozdrażnionych z powodu tego, co wydaje im się niekończącym się powtarzaniem trywialnych sporów i pokazywaniem ego.Historyjki napisane są z dystansem, oraz dużym poczuciem humoru. Całość tworzy bardzo przystępną treść, którą naprawdę chce się czytać. „Słuchajcie, powiedzmy, że jestem typowym, zacnym, normalnym człowiekiem stojącym tutaj, dokładnie w środku tej estrady. Jako zacny, normalny człowiek zupełnie straciłem więź z tym, gdzie jestem. Kłamię. Mam przekonanie, że jestem radykałem, lewicowcem. Kłamię, że naprawdę jestem po lewej stronie estrady i spory kawał z przodu. Zdecydowanie daleko z przodu — o tam, w tamtym rogu. Super! Jestem w środku estrady i okłamuję sam siebie, że jestem w jej lewym przednim rogu. Teraz patrzcie, co się dzieje. Chcę przejść do prawego przedniego rogu sceny. Myślę, że znajduję się w lewym przednim rogu, więc uważam, że muszę iść trzydzieści kroków prosto na zachód. W porządku. Idę na zachód trzydzieści kroków… I patrzcie, co się dzieje… SPADAM Z PLATFORMY NA PYSK! — krzyczy trener, udając, że spada z krawędzi estrady. Wracając na środek, zdaje się patrzeć ze wściekłością na publiczność. — Kłamiecie. Kłamiecie o tym, gdzie jesteście, więc kiedy próbujecie zmienić miejsce, robicie niewiarygodny bałagan. Równie dobrze moglibyście wiedzieć, że nie macie szansy dostać się stąd tam, o ile najpierw nie będziecie naprawdę tutaj.”

Dzień z życia szkoleniowców treningu est

„— Więc, Werner, wczoraj uwolniłem się od trzech dodatkowych
przekonań.
— To bardzo dobrze — odparł z uśmiechem Werner. — A dzisiaj,
z tego co wiem, dodałeś tylko jedno nowe.
— Wszystkie przekonania są złudzeniami, Werner. Twoje twierdzenie,
że wszystkie ustalone przekonania są złudzeniami, samo
jest iluzją.
— Absolutnie.
— Więc w co należy wierzyć?
— Właśnie.
—Kto by nie miał racji, gdyby twoje życie zaczęło funkcjonować?”mapa myśli jest jednym z podstawowych narzędzi w pomocy biznesowej

Czytając tego typu dialogi mamy nieodparte wrażenie, iż są one nieco filozoficzne. lecz taki jest klimat tego ebooka. Nieco zakręcony, a jednocześnie pokazujący że treningi Est stanowią niewiarygodne źródło przemyśleń nad samym sobą. Po prostu zmieniają, czasami całkowicie wcześniej ustanowiony światopogląd.