[jest to fragment recenzji ebooka: Wallace D. Wattles „Sztuka bycia zdrowym” Wydawnictwa Złote Myśli]

Wallace D. Wattles łamie przekonania na temat uzdrowienia dzięki afirmacjom, dotykania świętym relikwiom i kontaktów z osobami świętymi. Owszem, to były cudowne uzdrowienia, ale przyczyna była inna: „Ludzie, którzy zostali uzdrowieni przez modlitwy i afirmacje, również wyzdrowieli dzięki odpowiedniemu sposobowi myślenia. Żadna kombinacja słów nie ma uzdrawiającej mocy. Wszyscy chorzy, których wyleczył jakikolwiek system, myśleli w odpowiedni Sposób, a krótka analiza pokaże nam, na czym on polega. Dwoma niezbędnymi elementami tego Sposobu są Wiara oraz Zastosowanie Wiary w Odniesieniu do Siebie.”

Wiara czyni cuda?

ciemne pigułkiWallace kontynuuje: „Ludzie, którzy dotykali kości świętego, wierzyli, a wiara ich była tak wielka, że w momencie kiedy dotknęli relikwii, ZERWALI WSZELKIE MENTALNE ZWIĄZKI Z CHOROBĄ I UMYSŁOWO ZJEDNOCZYLI SIĘ ZE ZDROWIEM. Takiej mentalnej zmianie towarzyszyło intensywne nabożne DOZNANIE, które przeniknęło najgłębsze zakątki ich dusz i pobudziło jednocześnie Źródło Zdrowia do działania. Twierdzili oni, że uzdrowiła ich wiara – przywróciła im zdrowie. Pełni wiary przestali w myślach łączyć siebie z chorobą. Myśleli o sobie już tylko w związku ze zdrowiem. W przypadku ludzi, którzy wyleczeni zostają przez leki, rezultat zostaje osiągnięty dokładnie w ten sam sposób. Świadomie bądź nieświadomie, posiadają oni wystarczającą wiarę, która spowodowała, że mogą odciąć się mentalnie od choroby i wejść w umysłowy związek ze zdrowiem.

Myśl, że jesteś zdrowy!

W kolejnym rozdziale autor wyjaśnia, w jaki sposób myśleć, aby być zdrowym: „Musisz wejść w mentalny związek ze zdrowiem, żeby móc zerwać wszystkie umysłowe relacje z chorobą. Proces ten musi być pozytywny, a nie negatywny;
dotyczyć przyjęcia, a nie odrzucenia. Otrzymasz lub przyjmiesz zdrowie, a nie zaprzeczysz lub odrzucisz chorobę. Przez odrzucenie choroby nic nie osiągniesz; odrzucenie diabła i pozostawienie pustki nie przyniesie wiele dobrego, ponieważ powróci w towarzystwie gorszych od siebie.” To bardzo ciekawa teza, ale i odważna. Z pewnością wiele osób nie będzie w stanie się zgodzić z tymi słowami. „Nawiązując pełny i trwały związek ze zdrowiem, musisz automatycznie zakończyć relację ze złem. Pierwszym krokiem w Sztuce Bycia Zdrowym jest nawiązanie w myślach pełnego związku ze zdrowiem. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, jest stworzenie mentalnego obrazu samego siebie w idealnym zdrowiu; wyobrażenie sobie doskonale silnego i zdrowego ciała; następnie należy spędzić wystarczająco dużo czasu, kontemplując ten obraz – tak aby przywyknąć do tej myśli.” Zatem – zdaniem Wattles’a – medycyna nie leczy, a leczy pozytywne wyobrażenie o sobie samym, jako kimś całkowicie zdrowym. Ciekawi mnie, co na to powiedzą lekarze.