„Przez żołądek do sukcesu” jest na tyle ciekawą i przydatną publikacją, że wymaga szerszego przedstawienia. Z tego względu powstał obecny artykuł. Czego dowiadujemy się w dalszej części ebooka? Otóż autor Krzysztof Abramek nie bezpodstawnie ubolewa nad  działaniem instytucji powołanych do monitorowania jakości żywności. Mówi nam:

„Niestety, nieuzasadnione przekonanie, że instytucje powołane do pilnowania zdrowia i interesów konsumentów spowodują, że na półkach będą wyłącznie zdrowe produkty, jest z gruntu fałszywe i nie znajdujące pokrycia w faktach! Poziom tolerancji tych instytucji jest żenująco wysoki i jeśli samemu nie zadbasz o to, co jesz, to nie licz na długie i zdrowe życie!”

Zasady zdrowego żywienia

Autor radzi aby zwracać większą uwagę na wykaz składników w produktach spożywczych. Pisze też o dziwnych, ale z całą pewnością ważnych zasadach mających całkowite odwzorowanie w rzeczywistości i z pewnością potwierdzi to każdy dietetyk oraz osoba zajmująca się rozszerzaniem horyzontów w sprawach zdrowego żywienia. jedzenie typowo niezdrowe
Aczkolwiek zasady te wydają się to być nieco nielogiczne i z całą pewnością mało osób z nich korzysta, co przyprawia autora publikacji o zawroty głowy:

„Nie wolno pić pół godziny przed jedzeniem i nie wcześniej niż 2 godziny po jedzeniu (dzieci min. 1,5 godz.).”

Jest też wzmianka na temat napojów, które szczególnie szkodzą, jeśli pije się je w niekontrolowanych przerwach: przed, po jedzeniu oraz w czasie jedzenia.

„Jeżeli popijasz lub po jedzeniu konsumujesz herbatę, kawę czy napoje typu cola, to wyczyniasz kolejne szkody, ponieważ te napoje blokują wchłanianie wielu ważnych składników na wiele godzin, a szczególnie witamin i minerałów.”

Ważna kolejność spożywania produktów

Według Krzyśka istotna jest też kolejność spożywania produktów w ciągu całego dnia:
„Wiedza w zakresie tego, co spożywamy, pozwala na unikanie zarówno „sensacji” w układzie pokarmowym, jak również dość poważnych schorzeń powstających z czasem, podczas spożywania produktów w niewłaściwej kolejności.”
Jest też wzmianka o tym co wie raczej większość z nas: nie należy jeść po godzinie dwudziestej:
„Niestety często spotykane w dzisiejszej rzeczywistości. Wbrew pozorom, jest to dość groźne przyzwyczajenie, gdyż przyczynia się nawet do tak groźnej choroby, jaką jest cukrzyca.”

Jak łączyć składniki pokarmu?

fast food podstawą niezdrowej żywnościAutor pisze również na temat złego łączenia składników pokarmowych. O tym, że „najkorzystniejszym” dla naszego organizmu deserem jest spacer, a także o tym, że jedzenie w pośpiechu jest przyczyną poważnych schorzeń:
„Jedzenie w pośpiechu, bez dokładnego pogryzienia i wymieszania pokarmu ze śliną to prosta droga do problemów gastrycznych i wielu innych chorób powodowanych złym funkcjonowaniem układu pokarmowego.”
Autor dyskryminuje również przyzwyczajenia w stylu „jedzenie pomimo braku głodu”:

„Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że powinniśmy jeść tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni. Oznacza to, że organizm domaga się uzupełnienia energii i składników odżywczych. Należałoby więc „słuchać” swojego organizmu i dostosowywać posiłki do tego, co nam „mówi”. Błędne jest więc założenie niektórych dietetyków, że należy zjadać np. 3 posiłki dziennie, gdyż w Twoim przypadku może być potrzebne ich 5.”

Autor ewidentnie poddaje w wątpliwość zasadę jedzenia właśnie tych rzeczonych 3 posiłków dziennie. Czyż nie lepiej przygotowywać 5 mniejszych posiłków? Przeciwnicy zaraz zaczną mówić o braku czasu w dzisiejszym zagonionym życiu.