Kolejny rozdział dotyczy dbania o paznokcie, bowiem jak uważa autorka: „Zadbane ręce są Twoją wizytówką”. „Swoistą wizytówką każdej kobiety są ręce. Dlatego każda z nas musi o nie dbać. Tylko regularna pielęgnacja pozwala na ukazanie prawdziwego piękna rąk. Systematyczne stosowanie kremu do rąk, rano, wieczorem i po każdym myciu, powinno stać się naszym nawykiem.Piękne, kobiece dłonieAutorka pisze: „Postaw tubkę z kremem tuż przy umywalce, wówczas zwyczaj ten będzie łatwiejszy do przyswojenia.” Jest też praktyczny rozdział dotyczący robienia tzw. manicure.

Oczywiście nie zabrakło również rozdziału dotyczącego neutralizowania owłosienia, które jest prawdziwym utrapieniem każdej z Was: „Częścią skóry jest owłosienie. O ile cieszą piękne, gęste włosy, o tyle zbędne owłosienie nóg jest prawdziwą zmorą kobiet i nie jest to wbrew pozorom moda ostatnich lat, lecz odwieczny problem Pań.” Na szczęście dzisiaj mamy wiele możliwości walki z tym przykrym problemem. Autorka radzi: „Dziś mamy do dyspozycji wyspecjalizowane depilatory elektryczne, wosk, maszynki do golenia, kremy i pianki rozpuszczające włos i wreszcie najskuteczniejszy – laser. Często mamy problem z wyborem odpowiedniej metody. Owłosione nogi nigdy nie wyglądały ładnie, a od kilku lat uważane są za przejaw niechlujstwa i złego gustu.

Walka o piękną skórę

Autorka wyjaśnia w jaki sposób walczyć z tzw. cellulitisem: „Jest wiele sposobów walki z cellulitis, ale sukces nigdy nie może być zagwarantowany. Trudno, niestety, pozbyć się „pomarańczowej skorki”, gdy zmiany na skórze są już zaawansowane. Bardzo pomaga ruch na świeżym powietrzu, idealnym ćwiczeniem antycellulitisowym jest pływanie.” Trzeba się tutaj całkowicie zgodzić z tą opinią: ruch i sport to podstawa dbania o skórę. Jeśli skóra ma być jędrna, to musisz uprawiać rekreacyjnie jakiś sport.

Ważne są także masaże wodą. Autorka radzi: „Każda kobieta może poprawić krążenie stosując masaże i natryski naprzemienne. Najpierw natrysk ciepły, potem zimny – ważne, żeby zabieg ten wykonywać systematycznie, rano i wieczorem. Z pomocą przychodzą także wielkie firmy kosmetyczne, również polskie. Produkują już specjalne preparaty pomocne w walce z cellulitis. Po masażu pobudzającym ukrwienie smarujemy nimi zmienione partie ciała. Do masażu najlepsza jest specjalna szczotka z wypustkami, ale jeśli jej nie masz, możesz użyć również rękawicy do masażu.

[jest to fragment recenzji książki Małgorzaty Dąbrowskiej pod tytułem „Kobieta piękną jest” – Wydawnictwo: Złote Myśli]